Orta Amerika’da bağırsak sağlığı için sofralarından eksik etmiyorlar!

Yaşam süresini en çok etkileyen faktörlerden birinin de yeme alışkanlıkları olduğu biliniyor.
Öyle ki uzun yaşamın anahtarı olan sağlıklı beslenme, sandığımızdan daha fazla fayda sağlayarak vücudumuzu dinçleştirip, daha uzun yaşamamıza olanak sağlayabilir.
Ne yediğiniz, nasıl yediğiniz gibi değişkenler, aslında uzun olabilecek bir ömürde kısalmalara sebep olabilecek, çeşitli kronik hastalıkların zeminini hazırlayabilecek konuların başında gelirken, özellikle 100 yılı aşkın süredir uzun bir ömür yaşayan insanların beslenme şekilleri, bu noktada rehber niteliğinde…
Peki 100 yaşını gören insanlar nasıl besleniyor?
DÜNYANIN EN SAĞLIKLI İNSANLARI MAVİ BÖLGE’DE
Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda dünyanın en sağlıklı bölgeleri olarak bilinen “Mavi Bölge”deki insanlar bu sırrı önceden çözmüş. Dünyanın 5 farklı bölgesini ifade eden “Mavi Bölge”yi, Yunanistan’da Ikaria Adası, Japonya’da Okinawa Adası, İtalya’da Sardinya Adası, ABD’de Loma Linda kasabası ve Kosta Rika’da Nicoya Yarımadası oluşturuyor.EN HAFİF ÖĞÜN, AKŞAM YEMEĞİ Bu bölgelerde yaşayan insanlar için genetik, her ne kadar yaşam beklentisini yükseltse de araştırmalar; hareketlilik oranı, stres seviyeleri ve beslenmenin uzun ömür sırlarının en büyük anahtarı olduğunu belirtiyor.
En ağır öğünlerini sabah yerken en hafif öğünlerini akşam saatlerinde yedikleri tespit edilen bu bölge insanları, aynı zamanda akşam yemeklerinden sonra herhangi bir besin almayı kesiyorlar.
İşte Mavi Bölge insanlarının en çok tercihe ettiği besinler…
FINDIK
Fındık, bu bölgede yaşayan insanların ortak atıştırma alışkanlıklarından biri. Örneğin; National Geographic dergisinin yayınlanan bir sayısına göre, Loma Linda’da her gün fındık yiyen Adventistlerin, çok sık fındık yemeyenlere göre daha uzun bir yaşam beklentisine, daha düşük kolesterol oranlarına, daha az iltihaplanmaya ve daha düşük kan basıncına sahip oldukları bulundu. American Journal of Lifestyle Medicine’den bir rapor, beş Mavi Bölge topluluğunun hepsinin çoğunlukla bitki bazlı olduğunu ve sadece ara sıra et tükettiğini belirtiyor. Bu nedenle diyet yağlarının çoğunu fındık ve zeytinyağı gibi gıdalardan alırlar.AVOKADO Loma Linda’nın Adventist topluluğu düzenli olarak avokado tüketiyor. Bu topluluk, avokado tüketimi sayesinde ekstra potasyum alıyor, böylece kan basıncı seviyelerini minimumda tutabiliyorlar. Bu sayede karşılaşılabilecek olan yüksek tansiyon riskini düşürüyor. Avokadonun kalp sağlığına olan desteği, uzun zamandır biliniyor. Penn State’den bir 2019 araştırma çalışması, günde bir avokado yemenin LDL kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olabileceği tespit edildi.YEŞİL ÇAY Çok fazla kahve içmiyorsanız veya daha fazla miktarda kafeinden kaçınmak istiyorsanız, çay sağlıklı bir gün ortası içeceği olarak tercih edilebilir. Japonya’daki Okinawa topluluğu düzenli olarak yeşil çay içiyorlar ve National Geographic’e göre fincanlarına düzenli olarak yasemin ve zerdeçal eklemesi yapıyorlar. Yeşil çay, belirli kanser riskinizi azaltmanıza, vücuttaki iltihaplanma oranını düşürmeye, metabolizmanızı hızlandırmanıza ve hatta zamanla beyin sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Yeşil çay en sağlıklı çay seçeneklerinden biri olsa da, diğer birçok siyah ve bitki çayları da birçok sağlık yararına sahiptir.NOHUT 
Ikaria ve Sardunya’da doğru nohut, düzenli bir tüketime sahip ve özellikle çorba, atıştırmalık ve kavurma işlemi olarak ana yemeklerde sıklıkla tüketiliyor. Nohut, içeriğindeki lif, protein ve sağlıklı yağlarla birlikte gelir. Dengeli ve bitki bazlı bir atıştırmalık yapar. Ayrıca sindirime yardımcı oldukları, kanser riskini azalttığı ve kolesterol düşürdüğü tespit edilmiştir.SİYAH FASULYE Atıştırmalık olarak tüketmeyi düşünmek ilginç gelse de öğünler arasında sevdiğiniz baharatlarla hafif bir salata olarak tüketilebilir. Böylece günlük porsiyonlarınızı ayarlayabilirsiniz. Siyah fasulye, genel olarak en sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul ediliyor.
Bitki bazlı bir protein kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda lif bakımından da oldukça yüksektir ve kolesterolü düşürür, sindirim ve bağırsak sağlığını iyileştirir, beyin ve bilişsel sağlığı destekler ve kan şekeri düzeylerini stabilize etmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Meksikalıların faydalarını çok önceden keşfettği siyah fasulye orta Amerika’da oldukça yaygın şekilde tüketiliyor.TAM BUĞDAY TOSTU Konu ekmek olduğunda, dünyadaki en uzun süre yaşayan insanların hepsinin ortak noktalarından bir diğeri; beyaz ekmek yememeleridir. Bunun yerine “Mavi Bölge” toplulukları kepekli tahıllar içeren ekmekler tüketiyorlar. Hızlı bir atıştırmalık isterseniz ve karbonhidrat ihtiyacınız bulunuyorsa peynir ve domates ile hazırlayacağınız lezzetli bir tam buğday ekmeği ile yapılmış tost, en iyi atıştırmalık veya hafif bir öğün olarak tüketilebilir.

Son Dakika Haberler