Gerçek adı! Kuruluş Osman Nayman kimdir? Nayman tarihte nasıl öldü? Berik Aitzhanov canlandırıyor! Berik Aitzhanov nereli?

05.04.2023 22:18 Son Güncelleme: 05.04.2023 22:19 Kuruluş Osman Nayman kimdir? sorusu merakla yanıt arıyor. Kuruluş Osman dizisinde Nayman karakteri ilgi gördü. Berik Aitzhanov, Kuruluş Osman dizisinde Nayman’ı canlandırıyor. Moğol Komutanı Nayman tarihte gerçek bir karakterdir. Kuruluş Osman dizisinde Nayman adlı Moğol komutanı merak uyandırdı. Nayman adlı komutan Naymanlar oymağından gelmektedir. Nayman dizi ve filmler başta olmak üzere kitaplarda da yer almaktadır. Birçok kişi de Nayman isminin tarihteki önemini araştırıyor. Peki ama Nayman kimdir?    
Nayman kimdir?
Nayman (Çince: 乃蠻/乃蛮, Kazakça: Найман), Moğol İmparatorluğu kurulmadan önce Moğolistan’da yaşamış göçebe kabile. Kökenleri bilinmemekle birlikte Türk dilleri konuştukları için Türk halklarından olduğu tahmin edilmektedir. Bugünkü Kazakistan’ın kuzeydoğusu ile Moğolistan’ın batısında yaşamaktadır.
Cengiz Han zamanında Nayman Devleti bölgenin en güçlü ordusuna sahipti ve Moğolların batısında bulunuyorlardı. 12. yüzyılın sonlarında Moğollardan daha fazla Naimanlı vardı. 1199’da Temuçin (Cengiz Han) müttefiki Ong Khan ile birlikte Naimanlar’a karşı bir seferberlik başlattı. Naymanlar ile Kereyitler arasındaki husumetten yararlanarak ikisini savaşa itti ve güçsüzleşen her iki hanlığı kolayca ele geçirdi.
Naymanlar Türk mü Müslüman mı? Moğol Komutanı Nayman Osmanlı’yla savaştı mı? Kuruluş Osman Nayman’ın ölümü!

Kazakların Orta Cüzünün 7 büyük oymağından biridir. Naymanlar günümüzde Kazakistan’ın Doğu Kazakistan, Semey, Jezkazgan, Kızılordu ve Çimkent vilayetlerinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Altay, Tarbagatay bölgelerinde ve Moğolistan’ın Bayan Ulgey bölgesinde yaşamaktadırlar. 1952’de Öraltay’dan göçerek Türkiye’ye gelen Kazak grupların içerisinde de Naymanlar vardı. Fransa, Almanya, İsveç, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de Türkiye üzerinden göçen Naymanlar bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan Naymanların nüfusunun 3.800.000 kişi olduğu bilinmektedir.

Son Dakika Haberler