Adet Lekesi Orucu Bozar Mı? Diyanet’in Açıklaması…Oruçluyken Regl, Adet Olursa Ne Olur?

Adet Lekesi Orucu Bozar mı?
Kadınların adet dönemleri başlamadan önce ya da bittikten sonraki günlerde kahverengi renkli kana benzer lekeler görülebilir. Ramazan döneminde tutulan farz oruçların ya da başka zamanlarda tutulan kaza ve nafile oruçlarının bu tip adet lekeleri ile bozulup bozulmadığı merak konusudur. 
Hanefi mezhebine göre kadınların 10 güne kadar olan kanamaları normal, daha fazla olan süreler ise özür olarak kabul edilir. Eğer kahverengi leke görülmesi 10 günlük süre içindeyse orucu bozar. 10 günden sonraki lekeler ise artık adet bitmiş kabul edileceğinden orucu bozmaz. Bu dönemlerde kadınlar oruçlarını tutabilir. Adet başlamadan önceki lekeler adetin başlangıcı olarak kabul edilir.
Diyanetin Açıklaması
Adet lekeleri hakkında verilen Diyanet İşleri Başkanlığı fetvalarında da 10 günlük süre esas alınır. Sağlıklı bir kadının adet süresinin en çok 10 gün süreceği kabul edilir. Daha uzun süren kanamalar ve leke görülmesi halleri özürdür ve oruç tutmaya engel teşkil etmez.
Oruçluyken Regl, Adet Olursa Ne Olur?
Bir kadının oruçlu iken adet görmesi halinde orucunu bozması gerekecektir. İslam alimleri bu konuda görüş birliği içindedir. Diyanet İşleri Başkanlığının fetvaları da bu görüşlerle paraleldir. 
Adetli kadını oruç tutması haram kabul edilir. Dolayısıyla oruçlu iken adet gören ve haram olduğu için orucunu bozan bir kadın fıkhın bir hükmünü yerine getirmiş olacak ve bundan ayrıca bir sevap kazanacaktır. Kadınların adet dönemleri halsizlik ve yorgun hissettikleri, iştahlarının arttığı zamanlardır. Bu dönemlerde oruç bakımından da dinlenmeleri uygundur. 
Oruca nasıl niyet edilir? Ramazan orucu için ne zaman niyet edilir, niyetsiz oruç kabul olur mu? Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Son Dakika Haberler